Metszőolló kisokos

Milyen metszőollót érdemes választani? Mi a különbség a mellévágó és a rávágó metszőolló között?

A metszőollók olyan kertészeti eszközök, amelyeket a növények metszésére használnak. Hatékonyan segítik a kertészeket és kerttulajdonosokat a növények megfelelő gondozásában és formázásában. Egy kertész számára a metszőolló az egyik legfontosabb és leggyakrabban használt eszköz. Valószínűleg mindenkinek van otthon egy régi, megörökölt metszőollója. Ezek az ollók általában már sokat voltak használva, életlenek, esetleg csorbultak is lehetnek, ennek következtében metszéskor nagy kárt okozhatunk a növényeinkben. A megfelelő metszés csak éles, csorbulás nélküli metszőollóval végezhető, csak így biztosított a sebfelület gyors és teljes regenerációja.

A megfelelő metszőolló kiválasztása első ránézésre nem tűnik egy bonyolult feladatnak. Lényegében nem is az, de annak érdekében, hogy jobban megértsük a mellévágó és a rávágó metszőolló közötti különbségeket és azok felhasználási területeit, vizsgáljuk meg ezeket részletesen.

Mellévágó metszőollók

A mellévágó metszőollók olyan eszközök, amelyekben a két vágóél egymás mellett fut, és a metszés a két éltől távolodó irányban történik. A metszőolló kialakításának köszönhetően az egyik éltől a másik élig történik a vágás, ami sajnos néha nem annyira tiszta, sima vágási felületet is eredményezhet. Az ilyen típusú metszőollók gyakran használatosak vékonyabb ágak és szárak metszésére, kisebb méretű növények karbantartására.

Felépítését tekintve precíz vágóéllel és ívelt ellenpengével rendelkezik. A vágás során a roncsolás akkor minimális, ha a vágóél szorosan illeszkedik az ellenpengével, amennyiben viszont nem, akkor metszési hibát követünk el, így a sebgyógyulás is hosszabb időt vesz igénybe. A mellévágó metszőollókkal a nehezen megközelíthető helyek is könnyen elérhetőek. Általában középnagy vagy nagy vágóéllel rendelkeznek.

Alkalmazható a diónál, szőlőnél, egyes almafajtáknál, ahol a sebgyógyulás csak a tőből levágott résznél kielégítő.

Vágóüllős metszőollók (rávágó metszőollók)

A vágóüllős metszőollók az egyik éltől elinduló vágás során a másik éltől visszafelé vágó mozdulatot végeznek, és a vágóél egy fémüllőnek ütközik. Ennek eredményeként a vágási felület tisztább és simább, ami sokkal előnyösebb a növények egészségének megőrzése és a gyorsabb gyógyulás szempontjából. Ezek az ollók általában erősebbek és vastagabb ágak vágására is alkalmasak, így a közepes és vastagabb méretű növények metszéséhez ajánlottak.

Robosztus megjelenésű metszőolló, viszont vágási lehetőségeit tekintve a vékony ágak metszésére ideális. Ezek az ollók rendelkezhetnek 1 vagy 2 vágóéllel. A legelterjedtebb az egy vágóéllel kialakított, mely olcsóbb és hatékonyabb.
Általában modern ültetvényekben alkalmazzák. Kisebb kézi erőkifejtés mellett nagyobb vágóerőt képes kifejteni, így az egész napos metszés során sem fárad el a kéz. Jól alkalmazható a kemény fák metszésénél, például a birsnél. Mivel vágóélek nem távolodnak el egymástól, így sosem lötyög.

A rávágó metszőollót szinte az összes gyümölcsfánál, bokornál használhatjuk.


Különbségek a két típus között

Vágási mód:
A mellévágó metszőollókban a vágás a két éltől távolodó irányban történik, míg a vágóüllős metszőollókban a vágás az egyik éltől visszafelé történik a vágóüllővel ütközve.

Vágási felület:
A vágóüllős metszőollók általában tisztább és simább vágási felületet eredményeznek, mivel a vágás egy üllőre történik. A mellévágó metszőollók esetében azonban a vágás lehet kevésbé tiszta is, mivel az élek egymástól távolodnak.
 

Felhasználási területek

Mellévágó metszőollók:

  • Vékonyabb ágak és szárak metszése.
  • Kisebb méretű növények karbantartása.
  • Virágok és dísznövények metszése.
  • Beltéri növények gondozása.

Vágóüllős metszőollók:

  • Közepes és vastagabb ágak metszése.
  • Gyümölcsfák és bokrok metszése.
  • Kertészkedés és mezőgazdasági területeken való használat.
  • Professzionális kertészeti munkák.
     

Milyen a jó metszőolló?

  • A metszőolló mérete akkor megfelelő, ha kinyitott állapotban tenyerünkbe fogva a gyűrűsujjunk utolsó ujjpercével be tudjuk fogni a nyelet. Általában a férfiaknak sincs szüksége 21-esnél (21 cm) nagyobb ollóra, a nőknek pedig általában elég a kisebb, 16-18-as is metszőolló is.
  • Lehetőség szerint a metszőolló nyelei legyenek ergonomikusak, csúszásmentes bevonattal.
  • A jó pengék anyaga mindig magas széntartalmú acél, a rozsdásodás megelőzésére pedig általában cink vagy króm bevonatot használnak.
  • Fontos, hogy a zárszerkezete 1 ujjal (általában hüvelykujjal) nyitható/zárható legyen.
  • Az ütköző esetében jobb, ha az műanyag vagy még inkább gumi, mert a fém keményen üt, ami tartós használat esetén akár ínhüvelygyulladáshoz is vezethet.
  • A hernyórugónál pedig jobb a spirálrugó, mivel ez utóbbit sokkal könnyebb tisztán tartani.

A metszőollók általában 12- 22 mm vastagságú hajtások gyors és könnyű átvágására alkalmasak. 
Márkás termékekre akár 25 év garanciát is vállalnak a gyártók (pl. Gardena). Az igényes műszaki megoldásaik és hosszú élettartamuk természetesen az árukban is megmutatkozik, ami többszöröse is lehet egy egyszerűbb metszőollónak.


A metszőolló karbantartása

A metszőolló tisztítását nedves ronggyal végezzük, ha ezzel nem tisztítható, akkor használhatunk nagyon finom szemcséjű vizes csiszolópapírt is. A gyantát benzinbe mártott ronggyal távolíthatjuk el. Ügyeljük arra, hogy víz ne kerüljön be a pengék közé, ill. a tengelycsavar környékére, mert ez rozsdásodáshoz vezethet.

A közhiedelemmel ellentétben a mellévágó metszőolló pengéjének nem csak a külső oldalát szabad élezni (a fenés-élezés nagyobb részét ténylegesen kívül kell végezni - külső élszalag), hanem befejezésként helyre kell állítani a penge támasztópenge melletti elcsúszását biztosító belső élszalagot is. Enélkül a penge éltartása romlik, a pengék összetapadhatnak, kemény és vastag ág vágásakor pedig a penge ráfordulhat a támasztópengére.
A rávágó metszőollók pengéje szimmetrikus, két oldalról kell fenni őket, az eredeti élszög megtartásával. Kisebb fenéshez, keskeny és vékony fenőkővel kényelmesen hozzáférhetsz a pengék belső részéhez is, a szerszámot nem kell szétszedni ehhez.
A fenés vagy tisztítás befejeztével gondosan szárazra kell törölni a pengéket, a súrlódó részeket pedig meg kell olajozni. Ehhez ajánlott csak szintetikus olajat (varrógépolaj, motorolaj) használni.


Mindkét típusú metszőolló rendkívül hasznos eszköz a növények metszésében és formázásában. Az optimális eredmények elérése érdekében fontos, hogy megfelelően válasszuk ki a metszőolló típusát a metszeni kívánt növény mérete és fajtája alapján. A rendszeres karbantartás és tisztítás segít abban, hogy az ollók hosszabb élettartammal és hatékony működéssel szolgáljanak minket.

 

Kapcsolódó termékek

© 2016 - 2024 KAMODY.hu